Nástroje pre uľahčenie prístupu

searchTEL: +421 940 797 008 E-MAIL: sikovni@zahradnici.sk

vresy vresoviskoJeseň je ideálnym obdobím na založenie vresoviska, aby ste sa mohli tešiť z nádherného kvetinového záhonu počas jesene a aj na jar. V našom článku nájdete praktické rady, ktoré vám pomôžu krok za krokom založiť vresovisko snov vo svojej záhrade.

 1. Príprava vhodnej pôdy

Príprava pôdy je hlavným krokom pri zakladaní vresoviska. Pred začatím prác je potrebné vykonať test pH pôdy, aby ste určili, či je vaša pôda vhodná pre vresoviskové rastliny. Ideálna hodnota pH by mala byť medzi 4,5 a 5,5. Ak je pôda príliš zásaditá, môže byť potrebné pridať kyslú rašelinu, alebo substrát pre rododendrony, aby ste dosiahli správnu hodnotu pH. Pri príprave pôdy odstráňte všetky buriny a iné rastliny, ktoré by mohli uberať rastlinám vo vresovisku živiny.

2. Výber správneho stanoviska

Výber vhodnej lokality je kľúčový pre úspech vašeho vresoviska. Ideálne stanovisko by malo byť polotienisté, chránené pred priamym slnkom a silným vetrom, aby rastliny nemali spálené listy, alebo kvety. Zároveň by malo byť miesto vybrané tak, aby pôda mala dobrý odtok vody, čo zabezpečí, že korene rastlín nebudú stáť vo vode, čo by mohlo viesť k ich hnilobe.

3. Rastliny vhodné do vresoviska

Pri výbere rastlín je dobré myslieť na to, aby ste zvolili druhy, ktoré sú vhodné pre vaše klimatické a pôdne podmienky. Niektoré osvedčené rastliny pre vresoviska zahŕňajú:

  • Vresy obyčajné (Calluna vulgaris): Rastliny s nádhernými kvetmi rôznych farieb, ktoré kvitnú neskoro v lete a na jeseň.
  • Vresovce (Erica Carnea): Ponúkajú pestrobarevné kvety, ktoré pritiahnu motýle do vašej záhrady.
  • Rhododendrony (Rhododendron): Väčšie rastliny s nápadnými kvetmi, ktoré prinesú žiarivé farby do vašej záhrady.
  • Azalky (Azalea): Menšie ako rhododendrony, ale s rovnako nádhernými kvetmi, ktoré môžu kvitnúť v rôznych farbách.

4. Výsadba rastlin

Pri výsadbe sa snažte vytvoriť prirodzený a harmonický vzhľad vresoviska. Zohľadnite výšku a tvar rastlín, aby ste vytvorili dynamickú a esteticky príjemnú kompozíciu. Rastliny sadite do skupín s podobnými potrebami vody a svetla, aby ste uľahčili údržbu a vytvorili vizuálne zaujímavé kompozície. Zabezpečte, aby mali rastliny dostatok priestoru na rast, dodržiavajte odporúčané vzdialenosti medzi jednotlivými rastlinami a môžete vytvoriť aj menšie chodníčky, ktoré vám uľahčia údržbu a starostlivosť. 

5. Starostlivosť o vresovisko

Aby vaše vresovisko prekvitalo dlhodobo, je dôležité venovať pozornosť pravidelnej údržbe.

Zahrňuje to:

  • Zálievka: Uistite sa, že zalievate vresovisko pravidelne, najmä počas suchších období. Rastliny na vresovisku zvyčajne preferujú vlhkejšie podmienky, ale bez toho, aby voda stála v pôde.
  • Rez: Jarný strih je kľúčový pre udržanie kompaktného a atraktívneho vzhľadu rastlín. Je dôležité odstrániť mŕtve či poškodené časti rastlín, čo podporuje krajšía lepší rast.
  • Hnojenie: Aplikujte vhodné hnojivo na jar, aby ste podporili rast a zdravie rastlín. 

Pre zachovanie krásy a vitality vresoviska je dôležitá správna kombinácia vody, svetla a hnojiva. Dôkladne plánujte a sledujte stav vašich rastlín, aby ste mohli v prípade potreby prispôsobiť režim starostlivosti.

 

Zakladanie vlastného vresoviska nemusí byť náročnou úlohou. Nezabúdajte, že najlepší čas na založenie vresoviska je na jeseň, čo rastlinám poskytne dostatok času na aklimatizáciu. S našimi tipmi a radami ste teraz pripravení začať svoju cestu za vytvorením vresoviska snov. Nebojte sa experimentovať s rôznymi druhmi rastlín a dizajnom vresoviska, aby ste našli to pravé pre vašu záhradu. Pamätajte, že každá záhrada je jedinečná a odrazom kreativity majiteľa. Prajeme vám veľa úspechov a radosti pri zakladaní vášho vresoviska!

Celú, pestrú ponuku vresov a vresovcov nájdete aj na našom e-shope :)

 

Pin It