Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: +421 940 797 008 E-MAIL: sikovni@zahradnici.sk

Figs and halves of several fruits close-up on the leaves of a fig tree on an old wooden table, horizontal frame. Seasonal fruits, fig harvest background or mediterranean diet articlesFigovník obyčajný(Ficus carica) je menší listnatý strom, alebo krík, ktorý pochádza z oblasti západnej Ázie a juhovýchodnej Európy, pričom patrí medzi najstaršie pestované ovocné stromy. V mnohých častiach sveta sú figy obľúbenou súčasťou národných kuchýň.

Charakteristika figovníka

Dospelý figovník dorastá do výšky približne 7-10 metrov, má hladkú, bielu kôru a kmeň dosahuje priemer do 90 cm. Pri správnom pestovaní sa môže dožiť až 200 rokov.

Figovník obyčajný má voňavé listy, ktoré dorastajú do dĺžky 25 cm a šírky 18 cm, s troma alebo piatimi lalokmi.

Plody dozrievajú na jeseň alebo v lete, v závislosti od teploty a prostredia. 

Existuje mnoho rôznych druhov figovníkov, ktoré sa líšia veľkosťou, farbou, chuťou a konzistenciou plodov, pričom niektoré odrody znesú teploty až do -20°C. 

Figy sa môžu konzumovať čerstvé či sušené, ale používajú sa aj ako prísady do dezertov, pečiva či sladkých nápojov.

Fruity bowl with muesli granola and figs served in bowl.

figovy kolac

figovy salat

 

Ako správne pestovať figovník jedlý

Figovník obyčajný rastie v teplých a miernych podnebných pásmach. Uprednostňuje vlhkú, dobre odvodnenú, mierne vápenatú pôdu s vysokým obsahom humusu a vyžaduje aspoň 8 hodín priameho slnečného svetla denne, najlepšie na záveternom stanovisku.

V oblastiach s tuhými zimami je lepšie figovník pestovať v črepníku, pretože vo voľnej pôde by mohol zamrznúť. Ficus Carica rastie pomerne rýchlo, takže ak ho pestujete v črepníku, bude potrebné ho presadiť každé dva roky. Napriek tomu, že figovník neprerastie svoj črepník, prospeje mu výmena väčšiny jeho pôdy každé tri roky.

Ak chcete figovník pestovať v exteriéry, treba ho počas prvých rokov pravidelne prerezávať. V ideálnom prípade by ste ho mali orezať ešte pred jarným kvitnutím. Po vytvarovaní figovníka sa vyhnite jeho prerezávaniu, pretože by to mohlo ovplyvniť celkovú úrodu.

figovnik strom plody

Green and purple figs in a wooden tray. High quality photo

 

Pôda

Figovník obyčajný rastie v širokej škále pôd, od ľahkých pieskov až po bohaté, organické íly a ťažké íly, ak je tam dostatočná drenáž. Figovníku vyhovujú mierne vápenaté pôdy.

 

Vhodná zálievka 

Figovníky celkom dobre znášajú sucho a väčšinu roka nevyžadujú príliš veľa vody. Uprednostňujú však trvalo vlhkú, avšak dobre odvodnenú pôdu, najmä keď je na strome ovocie. Nedostatočná vlhkosť negatívne ovplyvňuje kvalitu a veľkosť plodov. Aby ste udržali správnu vlhkosť, odporúča sa mulčovať organickým mulčom okolo základne stromu. Stromy v črepníkoch potrebujú zálievku častejšie, aspoň raz za pár dní. V zimnom období treba znížiť frekvenciu zálievky, stačí ich polievať raz za mesiac.

 

Hnojenie a dopĺňanie živín

Hnojenie figovníkov je dôležitým krokom k zdravej a bohatej úrode. Malo by sa vykonávať najmenej dvakrát ročne, alebo ak spozorujete žltnutie a nedostatok živín v listoch. Ideálny čas na hnojenie stromu je zvyčajne koncom zimy, alebo začiatkom jari a opäť koncom leta, keď dozrieva ovocie. 

figovnik plody cerstve

Najobľúbenejšie odrody figovníka jedlého

Figovník (Ficus carica) ´BROWN TURKEY´ (-20°C)

Figovník jedlý (Ficus Carica) ´BROGIOTTO BIANCO´ (-16°C)

Figovník (Ficus carica) ´DOTTATO´ (-15°C)

Figovník (Ficus carica) ´PERRETTA´ (-15°C)

 

Pin It