Maliny (Rubus idaeus) sú obľúbeným ovocím pre ich sladkú chuť, vysoký obsah vitamínov, minerálov, a v neposlednom rade aj pre svoju pestrosť vo varení a pečení. Tu je viac informácií o malinách:
Pestovanie malín:
-
výber miesta: preferujú slnečné miesta s dobre odvodnenou pôdou. Je dôležité mať dostatok priestoru, pretože malinové kríky môžu byť dosť rozvetvené.
-
výsadba: sadenice sa vysádzajú na jar alebo na jeseň. Odporúča sa vytvoriť riadky so vzdialenosťou 1,5 až 2 metre medzi nimi. Maliny pestované v kontajnery môžete vysádzať celoročne.
-
zavlažovanie: rastliny potrebujú pravidelné zavlažovanie, najmä počas suchších období.
Potrebný strih malín a kedy ho môžeme vykonať:
Jarný strih:
-
odstránenie starých stoniek: Na jar odrežte všetky staré stonky, ktoré už odkvitli a priniesli ovocie minulý rok. Tieto stonky nie sú potrebné a ich odstránením uvoľníte miesto pre nové výhonky. Odrežte ich tak blízko základne kríka, ako je to možné.
-
riedenie výhonkov: Ak sú maliny príliš husto osídlené, odstráňte niektoré z nadbytočných výhonkov. Zabezpečí to, že rastliny budú mať dostatok priestoru a svetla na rast a dozrievanie plodov.
Po zbere plodov (na jeseň alebo na začiatku jesene):
-
odstránenie výhonkov súvisiacich s ovocím: Počas tejto fázy odstráňte výhonky, ktoré priniesli ovocie počas leta. Tieto výhonky už nebudú produkovať ovocie a môžu byť odrezané. Odrežte ich blízko základne kríka.
-
strihanie výhonkov druhej generácie: Ak máte maliny, ktoré prinášajú ovocie dvakrát do roka (jedna plodina na jar a druhá na jeseň), odrežte výhonky, ktoré už priniesli ovocie na jeseň, ale ponechajte tie, ktoré budú prinášať ovocie na jar budúceho roka.
-
strihanie krátkych výhonkov: Na jar môžete skrátiť aj niektoré nové výhonky. Odrežte ich na želanú výšku, čo pomôže podporiť ich silnejší rast a vetvenie.
Maliny sa dajú rozmnožovať niekoľkými spôsobmi, vrátane týchto najbežnejších:
-
Delenie koreňov: Tento spôsob rozmnožovania sa používa hlavne u malín, ktoré rastú zo silných podzemných koreňových rizómov. Na jeseň alebo na jar môžete odrezaný kúsok rizómu, ktorý obsahuje pár pupienkov, a tento kúsok presadiť na nové miesto.
-
Rozmnožovanie výhonkami (suckers): Maliny majú tendenciu vytvárať výhonky, ktoré sa vzdialia od materského kríka. Tieto výhonky, známe aj ako suckers, môžete oddeliť od materského kríka a presadiť na nové miesto. Je dôležité, aby mali tieto výhonky aspoň jeden rok, aby mohli tvoriť vlastné korene.
-
Rozmnožovanie rezaním výhonkov (stolónov): Malinové kríky môžu tvoriť stolóny, čo sú vodorovné výhonky, ktoré rastú nad povrchom pôdy. Tieto stolóny môžete zrezať a presadiť na nové miesto. Týmto spôsobom môžete získať nové rastliny.
-
Semenami: Hoci maliny sa zvyčajne rozmnožujú vegetatívnymi spôsobmi, môžete ich rozmnožiť aj zasiatím semien. Semená sa zberajú z dozrievajúcich plodov a sadia sa na jeseň alebo na jar. Treba si však uvedomiť, že rastliny zo semien nemusia mať rovnaké charakteristiky ako materský krík, pretože maliny sú sklonné k genetickým variáciám.
-
Klonovanie: Profesionálni pestovatelia a záhradkári môžu používať techniky klonovania, ktoré zahŕňajú napríklad odrezanie časti rastliny a jej umiestnenie v špeciálnej pôde a pod svetelnými podmienkami na podporu rastu nových koreňov. Týmto spôsobom môžu zachovať vlastnosti materského kríka.
Druhy malín:
Existuje niekoľko rôznych druhov malín, vrátane červených, čiernych a žltých. Každý má svoju charakteristickú chuť a použitie. Červené maliny sú najčastejšie pestované, čierne maliny majú bohatšiu chuť, a žlté maliny sú sladšie a menej kyslé.
Naše najpredavanejšie odrody malín:
Malina červená (Rubus idaeus)´HERITAGE´
Malina (Rubus idaeus) ´DELNIWA´ - veľkoplodá
Malina červená (Rubus idaeus)´POĽANA´
Malina červená (Rubus idaeus) ´POLKA´ - stálerodiaca
Malina beztŕňová (Rubus idaeus) ´GLEN AMPLE´
Malina čierna (Rubus idaeus) ´BRISTOL´
Malina fialová beztŕňová (Rubus idaeus) ´GLEN COE ® ´
Malina žltá (Rubus idaeus) ´GOLDEN QUEEN´
Skrížene odrody:
Malinočernica ´BUCKINGHAM TAYBERRY´ - stredne skorá 20-40 cm; kont. 2L - zahradnici.sk
Malinojahoda ´RUBUS ILLECEBROSUS´ - zahradnici.sk
Použitie malín:
Maliny môžete konzumovať čerstvé, ale tiež sú skvelým prídavkom do rôznych jedál a dezertov. Používajú sa na výrobu džemov, želé, koláčov, zmrzliny, smoothie,sirupov a mnoho ďalších dobrôt.
Recept na malinový Cheesecake:
Ingrediencie:
Korpus: Maslové sušienky: 280g
Maslo: 150g
Krém: Mascarpone 500g
Práškový cukor: 100g
Smotana na šľahanie: 400g
Stužovač šľahačky: 2 balíčky
Vanilková esencia: ½ KL
Poleva: Krupicový cukor: 1PL
Maliny: 200g
Maliny na ozdobenie
Postup:
- Sušienky najemno nadrvíme a premiešame ich s roztopeným maslom. Dno tortovej formy vystlieme papierom na pečenie a na jej dno rovnomerne rozotrieme zmes. Vložíme do chladničky na 30 minút.
- Smotanu rozšľaháme so stužovačom šľahačky. Mascarpone vymiešame s vanilkovou esenciou a s cukrom. Zmesi potom jemne zmiešame spolu a nanesieme na korpus. Znovu dáme do chladničky na 30 minút.
- Maliny vložíme do hrnca a varíme s cukrom, kým zmes nezhustne. Vychladenú polevu potom nanesieme na tortu a odložíme do chladničky do druhého dňa stuhnúť.