Nástroje pre uľahčenie prístupu

searchTEL: +421 940 797 008 E-MAIL: sikovni@zahradnici.sk

bylinkovy caj domaciJeseň prichádza s chladnejšími dňami a dlhšími nocami, čo nám dáva dokonalú príležitosť na to, aby sme viac konzumovali teplé nápoje ako sú čaje. A čo môže byť lepšie, než pripraviť si šálku čaju z bylín, ktoré ste si sami nazbierali, alebo vypestovali vo svojej záhrade?

1. Mäta pieporná (Mentha × piperita)

Mäta pieporná je nielen skvelý pomocník pri trávení, ale tiež účinne zmiernuje bolesti hlavy a migrény. Vďaka svojim antispazmodickým vlastnostiam môže pomôcť zmierniť svalové kŕče a napätie, čo je obzvlášť prospešné po dlhom dni.

2. Medovka lekárska (Melissa officinalis)

Medovka je známa svojou schopnosťou zmierniť stres a úzkosť. Okrem toho pomáha pri nespavosti vďaka svojim relaxačným vlastnostiam. Tento čaj je ideálny na konzumáciu pred spaním.

3. Šalvia (Salvia officinalis)

Šalvia má silné antioxidačné a antibakteriálne vlastnosti. Je skvelým doplnkom do jesenných a zimných čajov, pretože podporuje imunitný systém a zlepšuje trávenie. Okrem toho môže pomôcť pri menštruačných bolestiach.

4. Materina dúška (Thymus serpyllum)

Materina dúška je známa svojím antiseptickým účinkom, ktorý podporuje zdravie dýchacích ciest. Je to tiež vynikajúci relaxant, ktorý pomáha uvoľniť svalové kŕče a napätie.

5. Slez maurský (Malva sylvestris)

Slez maurský je bohatý na slizovité látky, ktoré upokojujú podráždené sliznice. Je to skvelá voľba pre ľudí s citlivým žalúdkom alebo pre tých, ktorí trpia kašľom a bolesťami hrdla.

6. Ruža šípová (Rosa canina)

Ruža šípová je skutočná vitamínová bomba, ktorá je bohatá predovšetkým na vitamín C. Jej plody pomáhajú posilňovať imunitný systém a sú ideálnym doplnkom do čajov v období prechladnutí a chrípky, keď je dôležité poskytnúť organizmu čo najviac vitamínov.

7. Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum)

Ľubovník bodkovaný je bylinka, ktorá má pozitívny vplyv na nervový systém. Využíva sa pri liečbe depresií a úzkostí. Okrem toho pomáha pri tráviacich problémoch a môže zmierniť symptómy prechladnutia a chrípky.

8. Harmanček (Matricaria chamomilla)

Harmanček je obľúbený pre svoje protizápalové a upokojujúce účinky. Je to skvelá voľba pre tých, ktorí hľadajú prírodný spôsob, ako zmierniť tráviace ťažkosti alebo stres. Tiež môže pomôcť zmierniť symptómy sezónnych alergií vďaka svojim antihistamínovým vlastnostiam. Okrem toho, jeho jemná a trochu sladká chuť robí z neho ideálny čaj pred spaním.

9. Zázvor (Zingiber officinale)

Zázvor je nielen vynikajúcim pomocníkom pri trávení, ale tiež skvelým prostriedkom na zahriatie organizmu. Je to silný antioxidant, ktorý podporuje imunitný systém a pomáha pri bolestiach svalov a kĺbov.

10. Levanduľa (Lavandula)

Levanduľa je známa svojimi relaxačnými účinkami, ktoré pomáhajú pri nespavosti a úzkosti. Jej kvety dodajú čaju nádhernú vôňu a chuť, a navyše majú antiseptické a protizápalové účinky.

lenavdulovy caj

Jeseň nám prináša chladnejšie dni a príležitosť odkryť bohatstvo byliniek, ktoré ešte stále môžeme nájsť vo svojej záhrade. Tieto bylinky nám umožňujú vytvoriť teplé a liečivé čaje, ktoré nás môžu ochrániť v chladnejších mesiacoch. Vďaka tomto článku top 10 byliniek si môžete pripraviť najrôznejšie čajové zmesi, ktoré vám nielen zahrejú telo, ale aj dušu. 

Pamätajte, že pri zbieraní byliniek je dôležité vyberať tie, ktoré neboli postriekané chemickými prostriedkami a sú zbierané z čistých, neznečistených oblastí.

Pin It