Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: +421 940 797 008 E-MAIL: sikovni@zahradnici.sk

eucalyptus listy kvetOd aromaterapie až po kvetinové aranžmány existuje mnoho spôsobov, ako využiť eukalyptus. Rod Eukalyptus zahŕňa viac ako 700 druhov rastlín patriacich do čeľade Myrtaceae. 

Charakteristika eukalyptusu

Eukalyptové rastliny sú rýchlo rastúce vždyzelené stromy a kríky pochádzajúce z Austrálie, Malajzie a Filipín. Môžu dosiahnuť výšku až 9 metrov. Ich kôra je na dotyk hladká a ľahko sa odlupuje. Eukalyptové stromy sú považované za gumové stromy kvôli miazge, ktorá z nich vyteká pri narušení vrchnej časti kôry. Najbežnejšou odrodou eukalyptu je Eucalyptus globulus, ktorý dostal pomenovanie podľa svojich modrozelených listov.

Tvarom a farbou listov sa eukalypty medzi jednotlivými druhmi značne líšia. Najbežnejšie odrody majú lesklé zelené listy oválneho tvaru, ktoré sa zužujú do špičky. Niektoré menej zrelé odrody majú okrúhlejšie listy prašnej zelenej farby.

Listy eukalyptu tvoria základnú časť potravy austrálskych koál, ktoré denne zjedia približne 0,5 kg eukalyptových listov. V súčasnosti sa eukalyptové rastliny pestujú po celom svete pre ich mentolovú vôňu a liečivé účinky.

eucalyptus listy detail

eucalyptus listy

eucalyptus rastlina

 

Ako pestovať eukalyptus?

  1. Keďže rastliny eukalyptu preferujú oblasti v ktorých sa im dostáva 8 až 10 hodín slnečného žiarenia, je vhodné ich umiestniť na miesto, kde ho budú mať dostatok a kde je pôda dobre priepustná. Ak zasadíte eukalyptus do kvetináča v interiéri, umiestnite ho blízko okna orientovaného na juh. Ak pestujete eukalyptus vo svojej záhrade, uistite sa, že voda z pôdy efektívne odteká a nevytvára kaluže. Rovnako, ak vysádzate eukalyptus do črepníka, použite kvalitnú črepníkovú zeminu a črepník, ktorý má drenážne otvory na odvádzanie prebytočnej vlhkosti.
  2. Rastliny eukalyptu sú odolné voči suchu iba čiastočne, takže je dôležité ich pravidlene zavlažovať, aby ste predišli opadaniu listov. Ak pestujete svoj eukalyptus vonku, položte okolo základne rastliny niekoľko vrstiev mulče, aby sa vlhkosť udržala tam, kde je najviac potrebná. Vonkajšie eukalyptové stromy zriedka potrebujú hnojivo, ale vaše izbové rastliny môžu mať úžitok z tekutého hnojiva každých pár týždňov počas jari.
  3. Strihajte svoju eukalyptovú rastlinu podľa potreby. Rastliny eukalyptu rastú pomerne rýchlo a najlepší spôsob ako udržať tento rast pod kontrolou, a udržať rastlinu zdravú, je pravidelne ju prerezávať a tvarovať.

 

eucalyptus olejJe eukalyptus toxický?

Napriek tomu, že sa oleje a výťažky z eukalyptu často nachádzajú vo voľnopredajných liekoch, či liekoch alternatívnej medicíny, eukalyptový olej je toxický a nieje určený pre priamu konzumáciu, preto ho uchovávajte mimo dosahu detí a domácich zvierat. 

 

3 odrody eukalyptusov vhodné na pestovanie v interiéri

Eucalyptus gunnii: Kompaktné odrody eukalyptusu gunnii sú dobre využiteľné ako izbové rastliny a môžu dorásť až do 1 metra.

Eucalyptus cinerea: Druh eukalyptu s názvom strieborný dolár má modrozelené listy v tvare mince, ktoré sú dokonalým doplnkom k aranžmánu z rezaných kvetov. Pravidelne ich strihajte na konci vegetačného obdobia, aby ste udržali ich veľkosť pod kontrolou.

Eucalyptus archeri: Kríky z eukalyptusu archeri majú modrozelené, pretiahnuté listy oválneho tvaru.

Pin It