TEL: +421 940 797 008 E-MAIL: sikovni@zahradnici.sk

eucalyptus listy kvetOd aromaterapie až po kvetinové aranžmány existuje mnoho spôsobov, ako využiť eukalyptus. Eukalyptus je rod viac ako 700 druhov rastlín patriacich do čeľade Myrtaceae. 

Charakteristika eukalyptusu

Eukalyptové rastliny sú rýchlo rastúce vždyzelené stromy a kríky pochádzajúce z Austrálie, Malajzie a Filipín. Môžu dosiahnuť výšku až 9 metrov. Ich kôra je hladká na dotyk a ľahko sa odlupuje. Sú považované za gumové stromy kvôli miazge, ktorá sa vylučuje, keď je kôra zlomená. Najbežnejšia odroda eukalyptu sa nazýva eucalyptus globulus, ktorá dostala svoje meno podľa svojich modrozelených listov.

Tvar a farba listov eukalyptu sa medzi jednotlivými druhmi značne líši. Najbežnejšie odrody majú lesklé zelené listy oválneho tvaru, ktoré sa zužujú do špičky. Niektoré menej zrelé odrody budú mať okrúhlejšie listy, ktoré majú prašnú zelenú farbu. Listy eukalyptu tvoria väčšinu stravy austrálskych koál, ktoré denne zjedia približne pol kila listov. Dnes sa eukalyptové rastliny pestujú po celom svete pre ich mentolovú vôňu a liečivé účinky.

eucalyptus listy detail

eucalyptus listy

eucalyptus rastlina

 

Ako pestovať eukalyptus?

  1. Vyberte pre eukalpytusy slnečné miesto s dobre priepustnou pôdou. Rastliny eukalyptu preferujú oblasti, ktoré dostávajú najmenej osem až 10 hodín plného slnka. Ak zasadíte eukalyptus do kvetináča v interiéri, umiestnite eukalyptus blízko okna orientovaného na juh, aby dostal dostatok slnečného svetla. Ak pestujete eukalyptus vo svojej záhrade, uistite sa, že pôda dobre odteká. Rovnako, ak vysádzate eukalyptus do črepníka, použite kvalitnú črepníkovú zeminu a črepník, ktorý má drenážne otvory na odvádzanie prebytočnej vlhkosti.
  2. Pravidelne zalievajte svoj eukalyptus. Rastliny eukalyptu sú len čiastočne odolné voči suchu, takže zavlažujte svoje rastliny pravidelne, aby ste zabránili tomu, aby ich listy opadali. Ak pestujete svoj eukalyptus vonku, umiestnenie vrstvy mulča okolo základne rastliny pomôže udržať vlhkosť tam, kde ju najviac potrebuje.
  3. Eukalyptusy pestované v interiéry ocenia občasné prihnojenie. Vonkajšie eukalyptové stromy zriedka potrebujú hnojivo, ale vaše izbové rastliny môžu mať úžitok z tekutého hnojiva každých pár týždňov počas jari.
  4. Ostrihajte svoju eukalyptovú rastlinu podľa potreby. Rastliny eukalyptu sú rýchlo rastúce. Najlepší spôsob, ako udržať tento rast pod kontrolou a udržať rastlinu zdravú, je pravidelne ju prerezávať a tvarovať.

 

eucalyptus olejSú eukalyptusy toxické?

Eukalyptové esenciálne oleje a výťažky sa často nachádzajú ako vo voľnopredajných liekoch, tak aj v alternatívnych liekoch. Eukalyptový olej však môže byť pri konzumácii toxický, preto ho držte mimo dosahu domácich zvierat a detí. 

 

3 odrody eukalyptusov vhodné na pestovanie v interiéri

Eucalyptus gunnii: Kompaktné odrody eukalyptusu gunnii dobre fungujú ako izbové rastliny a môžu dorásť až do 1 metra.

Eucalyptus cinerea: Rastliny eukalyptu strieborného dolára majú modrozelené listy v tvare mince, ktoré sú dokonalým doplnkom k aranžmánu z rezaných kvetov. Pravidelne ich strihajte, aby ste zvládli ich veľkosť počas vegetačného obdobia (jarné a letné mesiace).

Eucalyptus archeri: Kríky z eukalyptusu archeri majú modrozelené, pretiahnuté listy oválneho tvaru.

Pin It