Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: +421 940 797 008 E-MAIL: sikovni@zahradnici.sk

morusa bielaMoruša biela je rastlina, ktorá sa už dlho využíva v prírodnej medicíne na liečbu rôznych ochorení. Okrem pôsobivého obsahu živín niektoré štúdie zistili aj pozoruhodné účinky na zdravie človeka.

 

Moruša biela - charakteristika

Moruša biela, lat. Morus alba, je druh stromu vyskytujúci sa v miernych a subtropických oblastiach Ázie, Ameriky, Európy, Afriky a Indie. Geografické rozšírenie a značná miera variability prostredia v ktorom sa táto rastlina vyskytuje, významným spôsobom vplýva na obsah bioaktívnych látok v nej obsiahnutých. Moruša biela je opadavý strom, dorastajúci do výšky 15 až 20 m, pozoruhodný svojimi dlhými listami, kvetmi bez okvetných lístkov a malými bobuľami, ktorých farba sa pohybuje od bielej až po ružovú, či tmavofialovú. Vo väčšine ázijských krajín sa pestuje pre svoje lístie, ktoré sa používa ako potrava pre priadky morušové, ako aj na kŕmenie bylinožravých zvierat pre svoju vysokú nutričnú hodnotu. Plody moruše majú sladkokyslú chuť a často sa používajú na výrobu ovocných štiav, čaju, džemu, sušeného občerstvenia, výživových doplnkov atď.

 

Má moruša biela zdraviu prospešné účinky?

Moruša biela je zdrojom flavonoidov, antokyanínov a karotenoidov čo znamená, že má pomerne silné antioxidačné a protizápalové vlastnosti, pre ktoré sa využíva ako liek proti starnutiu, proti ochoreniam kĺbov, ale aj na prevenciu pečeňových ochorení, či aterosklerózy. Listy, kôra, koreň a plody moruše bielej sa používajú v tradičnej medicíne pre ich potenciálne zdraviu prospešné vlastnosti.

Doplnky obsahujúce extrakt z moruše bielej sú široko dostupné a možno ich nájsť vo forme kapsúl, ale aj v tekutej forme v mnohých obchodoch. Nižšie v článku sa pozrieme na ďalšie výhody konzumácie moruše bielej.

morusa biela plody1

morusa biela plody susene

 

Moruša biela - zdravotné benefity

Prospešné pre žalúdok

Moruša blahodárne pôsobí na tráviace procesy, pomáha zmierniť zápchu a je vhodná aj pri chudnutí, keďže pozitívne vplýva na znižovanie hladiny cukru v krvi prostredníctvom regulácie vylučovania inzulínu. Obsahuje vysoký podiel vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre správne trávenie a udržanie zdravého črevného mikrobiómu.

Znižuje hladinu cholesterolu

Štúdiou na myšiach bolo zistené, že moruša biela dokáže znížiť celkovú hladinu triglyceridov(tukov), konkrétne LDL cholesterol("ten zlý") a zvýšiť pomer HDL cholesterolu("ten dobrý"), teda pozitívne vplýva na reguláciu hladiny cholesterolu v ľudskom organizme.

Optimálna hladina cukru v krvi

Moruša biela obsahuje chemikálie, ktoré sa nachádzajú v liekoch používaných na liečbu cukrovky 2. typu. V dôsledku pôsobenia týchto zlúčenín sa hladina cukru v tele udržiava na optimálnej úrovni pomalým rozkladom cukrov v črevách a ich postupným uvoľnovaním do krvného obehu.

Znižuje riziko rakoviny

Moruša je jedným z najlepších ovocí, ktorého konzumáciou sa chránite pred vznikom rakoviny, čo priamo vyplýva z ich silného antioxidačného účinku.

Zlepšuje imunitu

Prostredníctvom alkaloidov obsiahnutých v morušiach dochádza k aktivácii makrofágov, ktoré pomáhajú zlepšiť imunitný systém. Makrofágy sú zodpovedné za neustálu bdelosť imunitného systému a na zlepšovaní imunity sa podieľa aj vitamín C, ktorý je v nej obsiahnutý.

Bohatý zdroj antioxidantov

Moruše obsahujú veľké množstvo antioxidantov, napríklad resveratrolu, ktorý pôsobí ako prírodné antibiotikum a znižuje riziko srdcových chorôb. Moruše tiež možu mať vplyv na zníženie krvného tlaku.

 

morusa biela stromObsah živín

Plody moruše bielej sú bohaté na niekoľko dôležitých živín vrátane vlákniny, vitamínu C a železa.

Výživové hodnoty moruše bielej na 100 g:

Kalórie: 43 kcal

Bielkoviny: 1,44 g

Tuk: 0,39 g

Sacharidy: 8,1 g

Vláknina: 1,7 g

Vitamín C: 36,4 mg

Železo: 1,85 mg

Draslík: 194 mg

Vápnik: 39 mg

Horčík: 18 mg

Vitamín A: 1,0 μg

Biele moruše sú obzvlášť bohaté na vitamín C, vo vode rozpustný vitamín, antioxidant, ktorý neutralizuje škodlivé voľné radikály a zmierňuje zápaly. Neopomenuteľný je aj vysoký obsah železa, kľúčového minerálu zapojeného do syntézy DNA a prenosu kyslíka.

 

Širokú ponuku moruší nájdete aj na našom e-shope www.zahradnici.sk 

Pin It