TEL: +421 940 797 008 E-MAIL: sikovni@zahradnici.sk

morusa bielaMoruša biela je rastlina, ktorá sa už dlho používa v prírodnej medicíne na liečbu rôznych ochorení. Okrem pôsobivého obsahu živín niektoré štúdie zistili, že biela moruše môže byť spojená s niekoľkými zdravotnými výhodami.

 

Čo je moruše biela?

Moruša biela, ktorá je vedecky známa ako Morus alba, je druh stromu pochádzajúci z určitých častí Číny a Indie. Strom je pozoruhodný svojimi dlhými listami, kvetmi bez okvetných lístkov a malými bobuľami, ktorých farba sa pohybuje od bielej po ružovú alebo tmavofialovú. Dnes sa moruša biela pestuje po celom svete. Ovocie má tiež sladkú, trochu kyslú chuť a často sa používa na výrobu štiav, čaju, džemu alebo sušeného občerstvenia.

Listy, kôra, koreň a plody moruše bielej sa tiež používajú v tradičnej medicíne a nedávno boli skúmané pre ich potenciálne zdraviu prospešné vlastnosti. Doplnky obsahujúce extrakt z bielej moruše sú široko dostupné a možno ich nájsť vo forme kapsúl alebo tekutej formy v mnohých obchodoch.

 

Má moruša biela zdraviu prospešné účinky?

Moruša biela je rastlina, ktorá sa už dlho používa v prírodnej medicíne na liečbu rôznych ochorení. Okrem pôsobivého obsahu živín niektoré štúdie zistili, že biela moruše môže byť spojená s niekoľkými zdravotnými výhodami. V skutočnosti výskum naznačuje, že môže pomôcť blokovať rast rakovinových buniek a znížiť hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Tento článok sa bližšie pozrie na potenciálne výhody, nevýhody a využitie moruše bielej.

morusa biela plody1

morusa biela plody susene

 

Biele moruše môžu byť spojené s niekoľkými zdravotnými benefitmi.

Prospešné pre žalúdok

Moruše sú dobré pre váš žalúdok. Pomáhajú zmierniť zápchu a sú vhodné aj pri chudnutí. Telo potrebuje vlákninu na uľahčenie trávenia, ktorú mu moruše poskytujú v hojnosti. Konkrétne to robí tak, že umožňuje, aby jedlo prechádzalo tráviacim traktom plynulejšie. Tento proces pomáha zmierniť zápchu, nadúvanie a žalúdočné kŕče.

Nižší cholesterol

Hladinu škodlivého cholesterolu v tele môžete znížiť konzumáciou moruše, čo zase prispieva k prevencii kardiovaskulárnych ochorení.

Optimálna hladina cukru v krvi

Zistilo sa, že hlavne biele moruše zabraňujú zvýšeniu hladiny cukru v krvi. Biele moruše obsahujú niektoré z rovnakých chemikálií, aké sa nachádzajú v liekoch používaných na liečbu cukrovky 2. typu. V dôsledku týchto zlúčenín nachádzajúcich sa v moruši bielej sa hladina cukru v tele udržiava na optimálnej úrovni pomalým rozkladom cukrov v črevách a umožnením ich pomalého vstupu do krvného obehu.

Znižuje riziko rakoviny

Moruša je najlepšie ovocie, ktoré môžete konzumovať na ochranu pred rakovinou. Okrem toho, že moruše sú bohaté na antioxidanty, obsahujú aj fytonutrienty, ktoré zabraňujú rastu a šíreniu nádorov.

Zlepšuje imunitu

Aktiváciou makrofágov prostredníctvom svojich alkaloidov pomáhajú moruše zlepšiť imunitný systém. Makrofágy sú zodpovedné za neustálu bdelosť imunitného systému. Vitamín C je ďalším prvkom prítomným v moruši, ktorý posilňuje imunitu.

Bohatý zdroj antioxidantov

Moruše obsahujú veľké množstvo antioxidantov, pretože obsahujú vysoké hladiny Resveratrolu, silného antioxidantu, ktorý pôsobí ako prírodné antibiotikum a znižuje riziko srdcových chorôb. Moruše môžu tiež znížiť krvný tlak.

 

morusa biela stromObsah živín

Plody moruše bielej sú bohaté na niekoľko dôležitých živín vrátane vlákniny, vitamínu C a železa. Jedna šálka (140 gramov) surových bielych moruší obsahuje nasledovné:

Kalórie: 60

Bielkoviny: 2 gramy

Tuk: 0,5 gramu

Sacharidy: 18 gramov

Vláknina: 2 gramy

Vitamín C: 51 mg

Železo: 2,5 mg

Vápnik: 55 mg

Vitamín A: 1,4 mikrogramov

Biele moruše sú obzvlášť bohaté na vitamín C, vo vode rozpustný vitamín, ktorý pôsobí ako antioxidant, ktorý neutralizuje škodlivé voľné radikály a zmierňuje zápaly Majú tiež vysoký obsah železa, kľúčového minerálu zapojeného do syntézy DNA a prenosu kyslíka.

 

Širokú ponuku moruší nájdete aj na našom e-shope www.zahradnici.sk 

Pin It