Nástroje pre uľahčenie prístupu

searchTEL: +421 940 797 008 E-MAIL: sikovni@zahradnici.sk

Photinia hedge with white buds, early spring, April, natural spring background of red-green leaves

Photínie - červienky, sú krásne, stálozelené kríky alebo stromy, ktoré sú populárne pre svoje farebné listy a odolnosť voči rôznym podmienkam.

Táto listnatá drevina pochádza z východnej Ázie a existuje niekoľko druhov photinií, z ktorých každá má svoje charakteristické črty a vhodné použitie. Medzi známe odrody patrí napríklad 'Red Robin', 'Little Red Robin' a 'Pink Marble', ktoré sa líšia veľkosťou a farebnosťou listov.

Tipy pre vhodné pestovanie Photínie - Červienky: 

Vhodná pôda pre dobre pestovanie je dobre priepustná s dobrou drenážou. Ideálna je mierne vlhká pôda, ktorá však netrpí nadmerným zamokrením. Má rada pôdu s miernym kyslým až neutrálnym pH.

Stanovisko je najvhodnejšie pre túto stálozelenú rastlinu slnečné alebo polotienisté. Výborne sa jej darí na miestach, kde dostáva plné slnko ráno a mierne tienisté poobede. Ak je vystavená priveľkému priamemu slnečnému žiareniu, môžu sa listy spáliť. Dôležité je tiež zabezpečiť jej dostatočný prístup k vzduchu, aby sa predišlo vzniku plesní a chorôb.

IMG-6279.jpg

Zálievka je najdôležitejšia hlavne pre mladé exempláre, najmä počas suchšieho obdobia. Dospelé rastliny sú odolnejšie voči krátkodobému suchu, ale aj tak je dôležité udržiavať dostatočnú vlhkosť pôdy. Dbajte však na to, aby pôda nebola premočená, pretože Photínia netoleruje stálu vlhkosť. 

Pravidelným hnojením prispevame k správnemu a silnému rastu rastliny. Photínia dobre reaguje na pravidelné hnojenie, najmä ak sa nachádzajú na chudobnej pôde. Používajte vyvážené hnojivo vhodné pre okrasné kríky alebo stromy. Hnojenie by sa malo vykonávať v jarnej a letnej sezóne, aby sa podporil rast a vývoj rastliny.

Pravidelným strihaním rastlín udržiavame želaný tvar, čím sa podporí aj tvorba nových listov. Väčšinu strihov je najlepšie vykonávať na jar, tesne pred začiatkom rastovej sezóny a po odkvitnutí kvetov. Ak chcete udržať charakteristickú červeno-zelenú farbu listov, zvážte strihanie na jar pred kvitnutím, aby ste podporili tvorbu nových červených výhonkov.

Výsadbu môžete vykonávať na jeseň alebo na jar, pred začiatkom rastovej sezóny. Pred výsadbou pripravte jamu väčšiu ako koreňový bal, aby sa korene dobre zakorenili. Pôda by mala byť dobre priepustná a voľná. Dodanie kompostu alebo iných organických hnojív pred výsadbou môže pomôcť zlepšiť pôdu. Rastliny pestované v kvetináči môžete vysádzať počas celého roka, treba však dbať na pravidelnú zálievku.

Mrazuvzdornosť závisí od konkrétnej odrody, no väčšina odrôd, vrátane 'Red Robin', je pomerne odolná voči miernym mrazom. Znesie teploty od -10 °C do - 24°C, ale v extrémnych chladných oblastiach odporúčame ochranné opatrenia hlavne pre mladé exempláre.

Flower of Photinia fraseri. Blooming Photinia fraseri, known as red tip photinia and Christmas berry, is a nothospecies in the rose family, Rosaceae. It is a hybrid between Photinia glabra and Photinia serratifolia.

Kvety kvitnú na jar bielou farbou s výraznou voňou, združené v kvetenstvách nazývané laty a su lákadlom pre mnoho opeľovačov ako sú napríklad včely. Nie však všetky odrody Photínií kvitnú. Kvety môžu byť malé a nie vždy vynikajú na strome alebo kríku, pretože sú často zakryté listami. Po odkvitnutí kvetov na rastline zostávajú guľovité plody a však hlavná atraktivita Photínie spočíva v ich pestrej farebnosti listov a v kompaktnom tvarovaní. 

Použitie: Photinie sú obľúbené kvôli svojim farebným listom a estetickému vzhľadu. Pestujú sa ako samostatné solitéry, živé ploty, tvarované dreviny alebo v skupinovej výsadbe.

Náchylnosť na choroby: môžu byť náchylné na niektoré hubové ochorenia, ako napríklad škvrnitosť listov alebo múčnatku. Dôležité je udržiavať ich zdravé, pravidelným hnojením a postrekom proti chorobám, ak je to potrebné.

 

Existuje niekoľko rôznych odrôd Photínií s rôznymi farebnými kombináciami lístia a veľkosťou rastliny. Tu sú niektoré populárne odrody, ktoré nájdete aj v našom záhradníctve:

Photínia x fraseri, červienka 'Red Robin'

Photínia x fraseri, červienka 'Pink Marble'

Photínia x fraseri, červienka 'Little Red Robin'

Photínia × fraseri, ´CARRÉ ROUGE´

Photinia × fraseri,´MCLARLOU LOUISE´®

Photinia × fraseri ´ROBUSTA COMPACTA´

Photínia Serratifolia, Červienka čínska ´CRUNCHY´®

Pin It