Nástroje pre uľahčenie prístupu

searchTEL: +421 940 797 008 E-MAIL: sikovni@zahradnici.sk

ihlicnany

V nádobách sa dá pestovať široká škála ovocia, zeleniny a rôznych okrasných kríkov. Ak však chcete mať na svojom balkóne či terase niečo, čo oživí a prinesie trocha zelene aj počas zimných mesiacov, môžete sa poobzerať aj medzi ihličnatými drevinami. Existuje veľa druhov, ktoré v dospelosti nezaberú veľa miesta.

Čo zvážiť pri výbere?

Prvým krokom k úspešnému pestovaniu ihličnanov v nádobách je výber správneho druhu kvetináča. Je dôležité zvážiť faktory, ako sú klimatické podmienky, miesto, veľkosť rastliny a Váš osobný vkus.

Najpraktickejšie sú terakotové kvetináče. Terakota je pórovitý materiál, ktorý umožňuje rastlinám dýchať a pôde lepšie cirkulovať vzduch. Tieto kvetináče majú tendenciu absorbovať a odparovať vlhkosť, a teda vyžadovať častejšie zalievanie.

Plastové kvetináče: sú ľahké, odolné a majú dobrú retenciu vlhkosti. Sú ideálne najmä pre pestovanie rastlín, ktoré potrebujú stabilné vlhko.

Keramické kvetináče: sú štýlové a pridávajú vizuálny efekt. Avšak keramika môže menej cirkulovať vzduch, menej odvádzať prebytočnú vodu, takže je potrebné dávať pozor na správnu zálievku.

Betónové kvetináče: sú ťažšie, ale stabilné a vkusné doplnky. Betón dokáže pohltiť a udržať vlhkosť, čo môže byť pre určité druhy rastlín výhodou.

terakotove kvetinace

ihlicnany zakrsle druhy

 

Ktoré druhy ihličnanov sú teda vhodné aj do nádob? Pripravili sme pre vás malú ukážku tých najobľúbenejších:

Kryptoméria japonská GLOBOSA NANA má výnimočné ihličie a sviežu zelenú farbu. Prirodzene si udržuje guľovitý tvar a pre jej pestovanie sú vhodnejšie plotienisté miesta. Silné slnko môže totiž rastlinu spáliť.

Smrek biely DAISY´S WHITE – táto dekoratívna odroda smreka sa vyznačuje svetlými, krémovými koncami vetvičiek a kužeľovitým tvarom. Ihličie je mäkké a príjemné na dotyk. Obľubuje skôr slnečné a polotienisté miesta.

Borievka šupinatá BLUE STAR má výraznú modrošedú farbu ihličiek a hustý, nízky rast. Rozrastá sa skôr do šírky. Tento druh umiestnite na svetlé miesto s mierne kyslou a mierne vlhkou pôdou.

bluestar borievka

borievka blue star

Cypruštek hrachonosný SUNGOLD má jasné, zlaté ihlice, ktoré jemne prevísajú k zemi. Tvar je prirodzene guľatý a preferuje plné slnečné svetlo, ktoré pomáha udržiavať jeho sýtu farbu.

Borovica čierna MARIE BREGEON – táto špeciálna odroda borovice rastie do pravidelného, guľovitého tvaru. Ihličie je dlhšie, jemné a má sviežu, sýtozelenú farbu. Odroda je vhodná na slnečné miesta.

mariebregeon pinus borovica

borovica marie bregeon

Tuja východná ´AUREA NANA´ - výnimočné zlato-žlté sfarbenie, vejárovité vetvičky a kužeľovitý rast sú hlavnou charakteristikou tejto obľúbenej tuje. V dospelosti dosahuje výšku do 1 metra a obľubuje slnečné stanoviská.

tuja aurea nana

ihlicnany

Cypruštek tupolistý ´NANA GRACILIS´ – tento ihličnan prináša netradičné, stočené a rozvetvené výhonky sýtej, smaragdovej farby. Vhodný je prevažne na slnečné miesta.

nana gracilis cyprustek

cyprustek nana gracilis

Tuja západná ´DANICA´ – kompaktná odroda tuje, ktorá ma hustý a prirodzene guľovitý tvar s príjemnou zelenou textúrou. Rovnako sa hodí na slnečné a polotienisté miesta.  

tuja danica

tuja zapadna danica

Pri pestovaní ihličnanov v nádobách by ste mali zabezpečiť primeranú drenáž a kvalitný substrát. Dôležité je tiež pravidelné zalievanie a hnojenie. Pred výberom druhu si ujasnite, akú veľkosť a tvar chcete dosiahnuť, aby to bolo v súlade s veľkosťou vášho balkóna a estetickými preferenciami.

Pin It