TEL: +421 940 797 008 E-MAIL: sikovni@zahradnici.sk

IMG 3195Ak hľadáte rastlinu, ktorá vašu záhradu oživí, kvety hortenzie sú skutočne tá správna voľba. Veľké gule kvetov pokrývajú tento ker v lete a na jar.

 Pestovanie a starostlivosť o krásne hortenzie

Hoci sa vzhľad hortenzií môže zdať náročný na údržbu, pri správnych podmienkach a starostlivosti sa hortenzie v skutočnosti pestujú pomerne ľahko. Chopte sa teda záhradných rukavíc, pretože náš sprievodca pestovaním hortenzií vás pripraví na výsadbu krok po kroku.

 

Výsadba hortenziíhortenzia kvitnutie

Ako pri väčšine rastlín vo vašej záhrade, naučiť sa základy pestovania hortenzií vám môže ušetriť čas a peniaze. Výberom správneho miesta, správnej pôdy a správnym vysadením zvýšite svoje šance na to, že si v nasledujúcich rokoch budete užívať veľké, farebné kvety hortenzie.

Hortenzie dobre rastú v pôde obsahujúcej množstvo organického materiálu a dobrá drenáž je pre ne veľmi dôležitá. Zatiaľ čo hortenzie majú rady vlhkú pôdu, neznášajú, keď je príliš premočená. Premočené, zle odvodňované pôdy môžu spôsobiť hnilobu koreňov.

Ak máte ťažkú pôdu, zvážte primiešanie kompostu pred výsadbou, aby ste zlepšili kvalitu pôdy. Ak chcete zasadiť hortenzie, jednoducho vykopte výsadbové jamy o 60 cm širšie ako koreňový bal. Udržujte hĺbku jamy v súlade s veľkosťou koreňového balu, aby vaša rastlina sedela na úrovni alebo len vyššie ako okolitá pôda. Vytvorením mierneho kopca pomôžete zvýšiť odtok vody preč od základne rastliny.

 

Najlepší čas na výsadbu hortenzií

Jeseň je najlepším obdobím na výsadbu hortenzií, po ktorej nasleduje skorá jar. Cieľom je poskytnúť kríku dostatok času na vytvorenie zdravého koreňového systému pred kvitnutím. Najlepší čas na výsadbu je skoro ráno alebo neskôr popoludní, pretože chladnejšie časti dňa ochránia rastlinu pred spálením slnkom.

 

hydrangea fialove kvetyKde zasadiť hortenzie

Vedieť, kde zasadiť kríky hortenzie, je dôležitým prvým krokom. Mnoho ľudí vysádza hortenzie do záhonov vedľa svojich domovov alebo plotov. Hortenzie totiž milujú teplé ranné slnko, no neznášajú popoludňajšie ostré teplo. Najlepšie miesto na pestovanie hortenzií je na chránenom mieste so slnečnými ránami a tienistými popoludniami. Preto odporúčame výsadbu na severnej alebo južnej strane vašej záhrady.

 

Zálievka hortenzie

Hortenzie sú vysoko tolerantné voči určitým druhom životných podmienok, ale majú špecifické potreby, pokiaľ ide o vodu. Vo všeobecnosti platí, že novovysadené hortenzie by sa mali zalievať každý jeden až dva dni (alebo viac počas extrémnych horúčav a sucha). Najlepšie je polievať hortenzie ráno predtým, ako slnko dosiahne svoj vrchol. Keď sú teplejšie mesiace za nami, hortenzie by sa mali zhlboka zalievať asi dvakrát až trikrát týždenne.

Najobľúbenejšie hortenzie

Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata) ´VANILLE FRAISE´

Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata) ´LIMELIGHT´

Hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla) ´BELA´

Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata) ´DIAMANTINO´

Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata) ´BOBO ILVOBO´

Hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla) ´OTAKSA´

Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata) ´GRANDIFLORA´

Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata) ´MAGICAL CANDLE´

Pin It