Nástroje pre uľahčenie prístupu

searchTEL: +421 940 797 008 E-MAIL: sikovni@zahradnici.sk

olea europaea olivovnik europskyPestovanie olivovníka v tvare bonsaju si vyžaduje trpezlivosť, zručnosť a lásku k tomuto umeniu. Sú to unikátne a krásne rastliny, ktoré zdobia nielen exteriéry, ale aj interiéry po celom svete.

Olivovník európsky - charakteristika olea-europaea-olivovnik-europsky4.jpegolivovnik-europsky-.jpg  

Olivovník európsky (Olea europaea) je dlhoveký vždyzelený strom alebo ker, ktorý sa môže dožiť aj 1000 rokov. Je známy  predovšetkým svojimi plodmi - olivami. Tieto plody sa používajú na výrobu olivového oleja a sú súčasťou mnohých pokrmov.

Okrem svojich plodov je olivovník známy aj svojou estetickou hodnotou a kultúrnym významom v krajinách Stredozemia. Samotná drevina je vôbec peknou ozdobou záhrady. Plody sa môžu vytvoriť aj v našich zemepisných podmienkach - čím južnejšie miesto pestovania olivovníka je, tým väčšiu šancu na krásne olivy má jeho pestovateľ.

Najlepšie sa mu darí na miestach so stredomorským podnebím - s vlhkými zimami a horúcimi suchými letami. Je veľmi odolný, dokáže prežiť v náročných podmienkach, ako je sucho, vysoké teploty a zlá pôda. Na miestach s chladnejším podnebím by mal byť olivovník chránený pred mrazom, najmä ak ide o mladé rastliny. Sú olivovníky, ktoré znesú teploty do -12 ° C. Ak je chladnejšie, je potrebné rastlinu včas zakryť fóliou alebo tkaninou. Myslite pritom na korunu, pretože tá je najcitlivejšia. Dôležité je vetranie, pretože rastlina musí dýchať.

Majstrovské bonsajistické umenie

Olivovníky sú jedným z populárnych druhov stromov, ktoré sa často pestujú v tomto štýle kvôli svojmu výnimočnému vzhľadu, histórii a symbolike. Sú fascinujúcim prejavom tradičného umenia bonsajového pestovania. Tieto bonsaje sú starostlivo tvarované a upravované - každý bonsajový olivovník je jedinečný a odráža individuálnu víziu a zručnosti pestovateľa. 

Základné aspekty týkajúce sa olivovníkov v tvare bonsaju:

  1. História a symbolika: Olivovník má hlboké historické korene, spájané s rôznymi kultúrami a náboženstvami. Je symbolom pokoja, múdrosti a dlhovekosti. Jeho výrazná silueta a šedozelené listy robia z olivovníka skvelý subjekt pre tvorbu bonsajov.
  2. Tvarovanie: Tvorenie bonsajových olivovníkov je komplexný proces. Je potrebné zohľadniť rastové vzory, tvar koruny a celkový charakter stromu. Metódy tvarovania zahŕňajú orezávanie vetiev, tvarovanie konárov, viazanie na drôtiky a časté rezanie.
  3. Kvetináč: Vyberanie správneho kvetináču je dôležité pre estetiku a zdravý rast stromu. Kvetináč by mal mať primeranú veľkosť, aby stromu poskytoval dostatočný priestor na korene, ale zároveň by mal zodpovedať proporciám bonsaja.
  4. Pôda a starostlivosť: Olivovníky potrebujú dobre priepustnú pôdu, ktorá umožňuje drenáž pre zdravý rast koreňov. Starostlivosť o bonsajový olivovník zahŕňa pravidelné zalievanie, hnojenie, orezávanie a formovanie, a tiež ochranu pred chorobami a škodcami.
  5. Zalievanie a hnojenie: Správna starostlivosť o bonsajový olivovník zahŕňa pravidelné zalievanie, aby sa udržala optimálna vlhkosť pôdy, a hnojenie, aby sa zabezpečil dostatok živín pre zdravý rast.
  6. Pravidelná údržba: Bonsajový olivovník si vyžaduje neustálu údržbu. To zahŕňa kontinuálne orezávanie, formovanie nových výhonkov a drôtovanie, ak je to potrebné.
  7. Klimatické podmienky: Olivovníky sú pôvodom z oblastí s teplou a suchou klímou. Ak ich pestujete v oblastiach s chladnejším počasím, mali by ste im poskytnúť dostatočnú ochranu pred mrazom.
  8. Estetika: Bonsajové olivovníky sa vyznačujú jemnými, malými listami a charakteristickým krúteným kmeňom. Ich celkový vzhľad môže evokovať dojem staršieho stromu, ktorý prežil rôzne životné etapy
Tvorba bonsajového olivovníka je umenie, ktoré vyžaduje kombináciu znalostí o raste rastliny, technikách tvorenia bonsajov a kreativity. Ich hodnota stúpa s vekom, s obvodom a tvarom jeho kmeňa.

olivovnik-europsky-bonsaj4.jpg

Desiatky najrôznejších tvarov olivovníkov k okamžitému odberu nájdete v našom záhradnom centre Zahradnici.sk - GARDEN centrum Oščadnica. 

Pin It