Nástroje pre uľahčenie prístupu

searchTEL: +421 940 797 008 E-MAIL: sikovni@zahradnici.sk

nerium oleandre 4Oleander obyčajný, nazývaný aj ako Nerium Oleander, je jednou z najkrajších a najoblúbenejších rastlín, ktoré zdobia mnohé stredomorské záhrady. Táto atraktívna rastlina je známa svojimi nádhernými kvetmi a odolnosťou voči suchu. Pokračujte v čítaní a dozviete sa viac o tejto úžasnej rastline.

Pôvod a výskyt

Oleander pochádza z oblastí stredozemia, konkrétne z južných častí Ázie, Severnej Afriky a východného Stredomoria. Táto rastlina sa historicky považovala za symbol krásy a lásky v mnohých kultúrach. V dnešnej dobe sa oleander vďaka svojej obľube a odolnosti rozšíril do mnohých častí sveta, kde je teplejšie podnebie.

Vzhľad

Oleander je stálozelený ker charakteristický svojim vzpriameným rastom a v dospelosti môže dosiahnuť výšku dva metre. Jeho listy sú tmavozelené, úzke a kožovité, dosahujúce dĺžku približne 10-15 cm. V lete, od júna do septembra nás oleander teší nádhernými kvetmi, ktoré môžu mať priemer až 5 cm. Tieto kvety sú často zdobené v odtieňoch ružovej, červenej, bielej alebo žltej farby a vytvárajú kontrast s tmavými listami, čo dodáva rastline osobitý šarm. 

Pestovanie a Starostlivosť

  • Zalievanie: Oleander preferuje pravidelné zalievanie, ale je tiež odolný voči suchu. Počas horúcich letných mesiacov ho zalievajte častejšie.

  • Pôda: Oleander rastie najlepšie v dobre priepustnej, mierne vlhkej pôde.

  • Slnečné lúče: Rastlina preferuje slnečné miesto, ale dokáže zniesť aj polotieň.

  • Strih: Aby ste podporili jeho bohaté kvitnutie, strih vykonajte na jar, odstráňte staré listy, čím podporíte rast nových. 

oleander obycajny nerium

oleander obyvcajny

 

Oleander je skutočne nádherná rastlina, ktorá svojimi kvetmi prinesie do každej záhrady stredomorský nádych. Vďaka svojej nenáročnosti pri pestovaní je tiež vhodný pre záhradkárov začiatočníkov.

Pin It