Nástroje pre uľahčenie prístupu

searchTEL: +421 940 797 008 E-MAIL: sikovni@zahradnici.sk

ibistek hibiscusKto by odolal krásnym kvetom, ktoré svojím vzhľadom a farbami oživia každý kút záhrady? Ibištek je rastlina, ktorá vyniká svojimi veľkými, pútavými kvetmi často v červenej, alebo ružovej farbe. Ale vedeli ste, že táto rastlina má aj mnoho ďalších zaujímavých vlastností a benefitov?

Pôvod a história 

Ibišteky (Hibiscus) pochádzajú z teplých tropických a subtropických oblastí, no ich popularita sa rozšírila po celom svete a aj u nás na Slovensku. V histórii boli ospevované nielen pre svoju krásu, ale aj pre svoje liečivé vlastnosti a iné benefity.

Výsadba a starostlivosť o ibišteky 

1. Výber vhodného stanoviska: Ibišteky milujú slnko a teplé miesta. Ideálne je vybrať im také stanovisko v záhrade, kde budú mať aspoň 6-8 hodín priameho slnečného svetla denne. Aj keď dokážu znášať mierny tieň, najkrajšie kvitnú na plnom slnku.

2. Pôda: Pre ibišteky je najlepšia vlhká a priepustná pôda. Pred výsadbou odporúčame pridať kompost, alebo inú organickú hmotu na zlepšenie štruktúry pôdy.

3. Zalievanie: Aj keď ibišteky vyžadujú pravidelné zalievanie, je dôležité zabrániť premočeniu pôdy. V teplejších a letných mesiacoch pravidelná zálievka povzbudzuje korene rastliny k rastu.

4. Hnojenie: Počas vegetačného obdobia je dobré ibišteky pravidelne hnojiť. Používajte hnojivo bohaté na draslík a fosfor, ktoré povzbudí ich kvitnutie.

5. Strih: Pravidelným strihom môžete podporiť hustejší rast a viac kvetov. Najlepšie je strihať na jar, predtým než rastlina začne rásť.

 

Výhody a využitie ibištekov

  • Dekorácia: Okrem svojej úlohy v záhrade môže byť Ibištek čínsky, (Hibiscus rosa-sinensis) skvelým doplnkom interiéru. S jeho veľkými kvetmi môže oživiť akýkoľvek izbový priestor.

  • Liečivé vlastnosti: Tradičné použitie ibišteku v liečitelstve je široké. V mnohých kultúrach sa čaj z ibišteku sudánskeho používa na liečbu rôznych ochorení, vrátane problémov s trávením, vysokého krvného tlaku a niektorých infekčných chorôb.

  • Antioxidanty: Ibištek je bohatý na vitamíny a antioxidanty, ktoré môžu pomôcť posilniť imunitný systém.

  • Kuchynské využitie: Okrem tradičných čajov môžete kvety ibišteku sudánskeho používať na prípravu sirupov, džemov a dokonca aj na ochutenie alkoholických nápojov.

  • Estetické vlastnosti: Červené, ružové, biele alebo dokonca modré kvety ibištekov môžu priniesť farebný kontrast a zaujímavý vizuálny efekt do vašej záhrady. 

ibiste dzem

ibistek ladovy caj

ibistekovy caj

Ibištek nie je len očarujúci kvet, ktorý skrášľuje naše záhrady a domovy. Je to tiež rastlina s bohatou históriou a množstvom praktických využití, či už v tradičnej medicíne alebo v kuchyni. Jeho adaptabilita a pestrofarebnosť robia z neho perfektný doplnok pre akúkoľvek záhradu. Ak ešte nemáte v svojej záhrade ibištek, možno je najvyšší čas zvážiť jeho pridanie a vychutnať si všetky jeho výhody na vlastné oči.

Obľúbené odrody ibištekov: 

  1. Ibištek bahenný (Hibiscus moscheutos) ´BERRY AWESOME´®
  2. Ibištek bahenný (Hibiscus moscheutos) ´PLANET SOLENE - TANSOL´®
  3. Ibištek sýrsky (Hibiscus Syriacus) ´BLUE CHIFFON´®
  4. Ibištek sýrsky (Hibiscus Syriacus) ´MAGENTA CHIFFON´®
  5. Ibištek bahenný (Hibiscus moscheutos) ´MIDNIGHT MARVEL´

Pin It