Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: +421 940 797 008 E-MAIL: sikovni@zahradnici.sk

zahradnictvo oscadnica2

Dekoratívny strom, ktorý si získal obľubu najmä pre svoj kompaktný dáždnikovitý tvar a dlhú dobu výrazného kvitnutia.

Dekoratívny strom, ktorý si získal obľubu najmä pre svoj kompaktný dáždnikovitý tvar a dlhú dobu výrazného kvitnutia. Albízia ružová (Albizia julibrissin) je aj v našich končinách veľmi obľúbeným dekoratívnym stromom. Jeho kvety sú ružové a majú výraznú sladkú vôňu. V dospelosti strom dorastá do výšky 6 - 10 metrov. Prirodzenou domovom tohto stromu sú krajiny od Iránu siahajúce až po Japonsko. Dnes sa však albízia bežne vyskytuje v záhradách po celom svete, najmä kvôli svojmu exotickému vzhľadu a krásnym kvetom, pripomínajúcim ružový hodváb.

Starostlivosť a pestovanie albízie ružovej:

Stanovisko:

Stromy vysádzame na teplé a slnečné miesta, ktoré sú chránené pred silným, najmä chladným, severným vetrom.


Pôda a výživa:

Albízie sú nenáročné na kvalitu pôdy a darí sa im aj v pôde chudobnej na živiny. Dobre a rýchlo rastú v priepustnej, vzdušnej, ľahkej pôde. Ako väčšina okrasných rastlín, aj albízia obľubuje univerzálne kvapalné, alebo granulové hnojivo, ktorým hnojíme raz mesačne od skorej jari do konca leta.

albizia ruzova pestovanie 1

albizia ruzova druhy

albizia ruzova pestovanie 2

Nároky na vlahu:

Stromu postačuje priemerné množstvo zrážok, pričom bez problémov zvláda aj dlhé obdobia sucha a horúceho počasia. Albízie sú háklivé na dlhodobo premočenú pôdu a preliatie, čo sa môže po čase prejaviť rýchlym žltnutím listov, odhnívaním koreňov a neskôr aj  odumretím celého stromu.


Kvitnutie:

Kvety sú jasno-ružové a vždy usporiadané na konci konárov stromu. Obdobie kvitnutia je dlhé a môže trvať od júna až do septembra. Pre čo najbohatšie kvitnutie si albízie vyžadujú teplé a slnečné stanovisko.


Odolnosť voči mrazu:

Albízie sa z hľadiska mrazuvzdornosti radia do odolnostnej zóny 6B, čo znamená, že zvládajú mrazy maximálne do -24 C. Mladé výhonky týchto stromov však v zime počas silnejších mrazov môžu často omŕzať. Najmä, ak tuhé mrazy trvajú dlhšiu dobu. V severnejších častiach Slovenska s vyššou nadmorskou výškou odporúčame vysádzať len vyššie a vzrastlé stromy s hrubším kmeňom (obvod min. 6/8 cm) a dobre zapestovanou korunou. V južných okresoch našej krajiny vysádzame aj malé a mladé stromčeky. Pred príchodom silnejších mrazov odporúčame kmeň a korunu stromu preventívne obaliť niekoľkými vrstvami bielej záhradnej textílie, ktorá v prípade silných mrazov môže stromu výrazne pomôcť zmierniť možné poškodenie. Je treba myslieť aj na korene, ktoré okolo stromu treba chrániť napríklad vrstvou suchého lístia, alebo čečiny.

albizia ruzova kvet

albizia ruzova starostlivost2

Ďalšie druhy albízii:

Albízia ružová ´Ombrella´ - Albizia julibrissin ´Ombrella´:

Tento druh albízie je charakteristický najmä svojim dáždnikovitým tvarom. Albízia ´Ombrella´ bola vyšľachtená zo semien klasickej albízie ružovej vo Francúzsku. Má rovnaký rast, formu, tvar, listy a pestovateľské nároky, ale líši v týchto znakoch:

  • kvety sú červené a neblednú počas najhorúcejších hodín dňa
  • kvitne už po 2 rokoch a listy sú svetlejšej zelenej farby
  • rastie pomalšie a mladé stromčeky si vyžadujú osobitnú pozornosť, aby sa im vyvinul rovný kmeň, takže je potrebné dbať na vyväzovanie kmeňa o rovnú drevenú tyč, alebo bambus

 

Albízia ružová ´Evey´s Pride´- Albizia julibrissin ´Evey´s Pride´:

Odroda albízie so zaujímavými červenými listami. Je odolnejšia voči chladu a mrazom oproti jej blízkej Albízii ´Summer Chocolate´. Listy sú bledozelené s bronzovým nádychom, keď sa prvýkrát objavia predtým, ako sa sfarbia do jasnej, tmavej bordovej farby. Kvitne bohato tmavými ružovými kvetmi. Tento druh je vhodný do malých záhrad, a tam, kde je obmedzený priestor, pretože jeho rast možno kontrolovať a udržovať správnym rezom.

 

Albízia ružová ´Rouge de Tuiliere´- Albizia julibrissin ´Rouge de Tuiliere´:

Ďalšia francúzska odroda pozoruhodná svojimi krásnymi, jasne červenými kvetmi, ktoré sa od začiatku leta objavujú nad listami a pripomínajú dáždnik. Albízia ružová ´Rouge de Tuiliere´ má pomalší, obmedzenejší rast ako ostatné druhy albízii, preto sa ľahko zmestí do malých záhrad, vrátane záhrad s orientálnou tématikou.

 

Albízia ružová ´Shidare´ - Albizia julibrissin ´Shidare´:

Veľmi atraktívna odroda vyšľachtená z klasickej albízie ružovej. Veľmi dobre sa pestuje aj v črepníku a je vhodná ako rastlina na terasy, balkóny, či zimné záhrady.

 

Albízia ružová (čokoládová) ´Summer Chocolate´ - Albizia julibrissin ´Summer Chocolate´:

Ide o najobľúbenejší druh albízie pôvodom z Japonska. Albízia ružová (čokoládová) ´Summer Chocolate´ je mutáciou klasickej albízie ružovej, po ktorej tento druh zdedil svoj rast, tvar a štruktúru listov. Avšak výrazne sa líši v týchto znakoch:

  • farba listov je najskôr zelená, no potom sa rýchlo mení na purpurovo červenú – čokoládovú, ktorá dosahuje maximálnu intenzitu farieb a jas uprostred leta
  • kvety sú svetloružové, takmer biele, čím sa zvyšuje kontrast s odtieňom jej listov
Pin It