Nástroje pre uľahčenie prístupu

searchTEL: +421 940 797 008 E-MAIL: sikovni@zahradnici.sk

ginkgo bilova dvojlalocnePríroda je plná zázrakov, ktoré často prekračujú hranice obyčajnej estetiky a vstupujú do sféry medicíny, histórie a dokonca aj mýtológie. Jedným z týchto zázrakov je nepochybne Ginkgo biloba (Ginko dvojlaločné), strom s fascinujúcou históriou a množstvom vlastností, ktoré môžu pomôcť nielen našej záhrade, ale aj nám samotným.

Ginkgo biloba v desiatich bodoch: O čom by ste mali vedieť o tomto výnimočnom strome

 1. Najstaršie stromy: Ginkgo biloba je považovaný za "živú fosíliu". Tento strom prežil obdobia, keď mnoho iných druhov vyhynulo. Fosílie súvisiace s Ginkgo sa dajú vystopovať až do obdobia pred 270 miliónmi rokov, čo dokazuje jeho odolnosť a adaptabilitu.

 2. Symbol dlhovekosti: V kultúrach ako je Japonsko a Čína je Ginko považované za svätý strom, symbolizujúci dlhovekosť, silu a vytrvalosť. Často sa nachádza v blízkosti svätýň a chrámov ako symbol kontinuity a nezničiteľnosti.

 3. Odolnosť voči znečisteniu: V mestskom prostredí sú stromy Ginko obľúbené vďaka svojej schopnosti odolať znečisteniu, škodcom a chorobám. Jej adaptabilita z neho teda robí ideálny alejový, parkový strom pre mestá a verejné priestranstvá. Takisto je vhodný aj na pestovanie ako kompaktný stromček na kmienku v nádobe, v menších záhradách, alebo v skalke.

 4. Výživové doplnky a zdravie: Listy Ginko biloba sú spracované do rôznych výživových doplnkov. Predpokladá sa, že pomáhajú zlepšovať pamäť, kognitívne funkcie a cirkuláciu krvi. Môže pomôcť aj v boji proti úzkosti a depresii.

 5. Listy bez hmyzu: Zaujímavým fenoménom pri Ginkgo je, že na jeho listoch sa zriedka nachádza hmyz. Dôvodom je prítomnosť špecifických chemických látok v listoch, ktoré pôsobia ako repelent a odstrašujú rôzne druhy hmyzu.

  ginko biloba stromy

  ginko listy jesen

   

 6. Pohlavný dimorfizmus: Samičie stromy produkujú plody, ktoré môžu mať pre mnohých nepríjemný zápach. Avšak tieto plody obsahujú semienka, ktoré sa v tradičnej čínskej medicíne používajú na liečbu rôznych ochorení.

 7. Tradičná čínska medicína: Semienka Ginkgo sa v tradičnej čínskej medicíne používajú na liečbu astmy, bronchitídy a tinnitusu. Je tiež považovaný za tonikum pre mozog a pomáhajúci pri únave.

 8. Prežitie atómovej bomby: V Hirošime bol Ginkgo biloba jedným z mála stromov, ktoré prežili výbuch atómovej bomby v roku 1945. Toto je dôkazom jeho mimoriadnej odolnosti voči extrémnym podmienkam.

 9. Antioxidanty a ochrana zdravia: Ginkgo biloba obsahuje vysoké hladiny flavonoidov a terpenoidov, ktoré sú silné antioxidanty. Tieto zlúčeniny môžu pomáhať bojovať proti stresu v tele, čo znižuje riziko chronických ochorení.

 10. Podpora výskumu Alzheimerovej choroby: Hoci výskumy stále prebiehajú, niektoré štúdie naznačujú, že doplnky Ginkgo biloba môžu spomaľovať progresiu symptómov Alzheimerovej choroby a iných foriem demencie.

Ginkgo biloba je strom, ktorý prežil mnoho generácií, a dokazuje svoju hodnotu každým dňom. Jeho zdravotné výhody, fascinujúca história a odolnosť voči stresu z neho robia výnimočnú súčasť našej prírody.

Pin It